Osvojenie je si dobrých zvykov je základom pre budovanie úspechov v fitness. Nedá sa to samozrejme hneď a kým sa nejaká činnosť stane vaším pevným zvykom, prejde hodne času.
Okrem toho je normálne, že nás občas opustí motivácia. Nemusíte si z toho však robiť hlavu, to sa stáva každému. My máme pre vás niekoľko užitočných tipov, ktoré vám práve aj v tom zlom období môžu pomôcť.
Dôležitosť osvojenia si zdravých zvykov
Keď sa rozhodnete začať chodiť do fitka, to posledné čo si prajeme je, nevidieť žiadne výsledky. Práve preto je dôležité urobiť vaše tréningy ešte efektívnejšie tak, aby sa výsledky dostavili čo sa automaticky rovná novej motivácií.
Nastavenie si tých správnych zvykov vás taktiež udrží namotivovaných tak, aby ste sa nevzdali pri prvých problémoch.
1. Flexibilita
Všetci dobre vieme, že nie vždy všetko ide podľa plánu. Treba si uvedomiť, že to vôbec nevadí. Nie je problém odložiť tréning, najesť sa o hodinu neskôr alebo dokonca aj vynechať pár dní. Dôležité je sa vedieť zmenám prispôsobiť a plynule prejsť na plán B.
2. Športujte s kamošom alebo v skupine
Nie je nič lepšie ako čas strávený s kamošmi. Presne preto je dobré mať svojho sparing partnera aj do fitka alebo na tréning. Navzájom sa viete motivovať, pomôcť si pri tréningu a potiahnuť jeden druhého keď to jeden z vás bude potrebovať.
3. Vyberte si ten správny šport/tréning
Nebaví vás fitko? Nevadí! Choďte behať, na bike, na korčule, crossfit, plávať... Možností je neskutočne veľa. Tvrdý tréning musí byť stále zábavný, pretože ak vás to bude baviť, je niekoľkokrát väčšia šanca, že sa to stane neoddeliteľnou súčasťou vášho dňa.
Nejde len o šport alebo typ tréningu. Ak po práci nemáte energiu a chuť ísť cvičiť, skúste sa prekonať skôr ráno. Párkrát to vyskúšate a uvidíte. Ak nie ste ranný typ, určite to nechajte skôr na poobedie.
4. Nastavte si reálne ciele
Jasné... Každý by chcel vyzerať jak superhrdina, ale už vieme, že to nie je tak ľahké. Je potrebné si ciele nastaviť správne a byť realistický. Týmto vám nechceme brať vietor z plachiet! Ak chcete byť "crazy" a ísť po veľkých veciach, do toho, my vám určite brániť nebudeme.
Ak máte záujem máme o nastavení cieľov zaujímavý článok:
Ako si správne stanoviť fitness ciele? | Metóda SMART
Stanoviť si cieľ je ľahké, ale ako ho skutočne aj dosiahnúť?
5. Začnite pomaly a postupne
Nie je úplne najlepšie ak do toho hopnete hneď na začiatku na 100%. Chodiť cvičiť 6x týždenne vás môže skôr potopiť ako niekam posunúť, pretože je dosť možné, že sa napríklad pretrénujete a ochoriete alebo v horšom prípade zraníte.
Progres príde aj keď začnete športovať 2-3x týždenne. Neskôr vám to nebude stačiť a môžete pridať ďalší tréningový deň, počet cvikov a samozrejme aj väčšie váhy.
6. Cíťte sa pohodlne
Pohodlie a dobrý pocit je základ počas každej aktivity. Všetci dobre vieme (a neplatí to len pre ženy), že v dobrom a kvalitnom oblečení sa cítime dobre a sme sebavedomejší. Okrem toho sa vám bude pohodlne cvičiť, nič vás nebude ťahať alebo tlačiť.
7. Nikdy nezabudnite na odpočinok
Deň bez tréningu je rovnako dôležitý ako tréningový deň! Nezabúdajte na to! Počas týchto dní si telo oddýchne, načerpáte novú silu aby ste sa opäť mohli vrátiť do fitka a ísť naplno!
Čo je tiež dôležité spomenúť je spánok! Alfa omega pre zdravie a aj fitness progres. Doprajte si dostatok spánku počas noci a uvidíte ako skvelo sa budete cítiť.
8. Obmieňajte tréningy
Najlepšie tréningové rutiny sú cca na 4-6 týždňov. Po tomto období je fajn niečo zmeniť. Ak vám to netreba a baví vás to čo robíte, nemusíte to siliť. Ak sa však už začínate nudiť, je fajn vymeniť niektoré cviky, skúsiť iné variácie a podobne.
9. Odmeňte sa
Malé úspechmi po ceste za konečným cieľom sa počítajú! Schudli ste pár kíl? Konečne sa vám podarilo dať to stovku na bench? Odmeňte sa! Doprajte si dobré jedlo, sladkosti, nové športové oblečenie alebo čokoľvek iné, čo vám urobí radosť.
10. Nesprávny zvyky, ktorým by ste sa mali vyhnúť
Posledný bod nebude o tom, čo by ste mali robiť, ale o tom, čo by ste skôr robiť nemali:
- Vynechávať naplánovaný deň voľna
- Vynechávať rozcvičku
- Vynechávať jedlá v snahe schudnúť ešte viac (môže mať práve za následok demotivácia a následné prejedanie)
- Nastavenie si nereálnych cieľov (schudnúť 10kg za mesiac a podobne)
- Pretrénovanie (úzko súvisí s bodom jedna)
- Porušovať vašu diétu až príliš často
- Spávať pravidelne menej ako 5-6 hodín
Záver
Tak to je ono. Základ, ktoré by ste mali držať, aby ste prišli až tam, kam ste si to naplánovali. Ak sa vám stane, že občas niečo porušíte, nevadí! Nevešajte hlavu, dôležité je vrátiť späť na trať a pokračovať v ceste.