Poďme si dnes povedať niečo o tom, ako s vyhnúť bolesti chrbta pri cvičení deadliftov, alias mŕtvom ťahu.
V tomto článku sme sa inšpirovali postom jednej z našich zahraničných atlétok, ktorá opisuje pár základných chýb, ktorých sa dopúšťame.
Ako sa teda vyhnúť bolesti chrbta pri cvičení deadliftov?
Podľa Lucy existujú dve časté chyby, ktoré mnohý ľudia robia a práve preto začnú mať bolesti krížov.
Dotýkanie sa dlážky po každom opakovaní
V snahe vykonať celý pohyb, alebo kompletný rozsah pohyb ľudia pokladajú činku medzi opakovaniami na zem, čo spôsobuje, že váš chrbát sa dostáva do nebezpečnej polohy, čo teda môže spôsobovať podráždenie a bolesť.
Pokiaľ niekto perfektne ovláda techniku mŕtvych ťahov, je schopný vykonať celý rozsah pohybu a položiť činku na zem, bez toho, aby nejakým spôsobom škodil chrbtu. Toto si však vyžaduje vysokú dávku koncentrácie na aktiváciu svalov, dostatočnú mobilitu a znalosť správneho zapojenia svalov.
Prílišné stláčania zadku a prehýbanie sa na konci pohybu
Druhá časť chyba je, že sa ľudia vo vrchnej pozícií často v snahe vyžmýkať z opakovania čo najviac príliš prehýbajú a stláčajú svaly zadku. Toto môže spôsobovať nežiaduci tlak na vašu chrbticu čo neskôr alebo aj hneď po odcvičení môže spôsobovať bolesť.
BONUS: Pohyb chrbtice počas opakovania
Dovolili sme si pridať menšií bonus. Každý z nás vie, že chrbát by mal byť vystretý počas celého pohybu. Čo však nie každý vie je to, že je veľmi dôležité chrbát zafixovať a počas celého opakovania alebo série opakovaní s chrbtom vôbec nahýbať.
Niekedy ste možno videli aj profi športovcov s mierne prehnutým chrbtom pri zdvíhaní veľkej váhy a hovorili ste, si ako je to možné. Niekto nemá úplnú predispozíciu tela mať úplne vystretý chrbát, ale aby využil plný potenciál svojej sily, má chrbát v krížoch mierne prehnutý. Pointa však je, že s chrbtom nepohne a nevykonáva pohyb v chrbtici a tak sa vyhýba zraneniam a bolesti krížov.